top of page

Bileği Bükmek II

İyi bir motosiklet sürücüsü olduğunu düşünenler, en azından sürüş teknikleriyle ilgili fikir yürütenler bu kitabı mutlaka okumalıdır çünkü sonunda nasıl yanılmış olduklarını görecekler

 

"… ön freni kullanmanın son derece tehlikeli olduğuna da uzun süre boyunca inanıldı. Bu tavsiye karşılıksız veriliyordu, özellikle de yeni sürücülere, genellikle de motosiklet bayilerindeki satıcılar tarafından! Bazı guruplar içinde, bu konu yüzünden yumruk yumruğa kavgaya bile girebilirdiniz. Şimdi ise tabii ki durdurma gücünün aslan payına ön frenin sahip olduğunu herkes biliyor!”

 

Keith Code

 

Bileği Bükmek” size neyi çağrıştırıyor?

 

Çoğumuzun aklına ilk gelen zafer kazanmaktır. Aslında kısmen doğru; söz konusu motosiklet olduğunda Keith Code’un İngilizce’den Türkçe’ye çevrilen Bileği Bükmek II/ A Twist Of The Wrist II adlı kitabı her tarzda motosiklet sürücüsü için gerçekten bir zafer niteliğinde. Motoron Motosiklet Kültürü Dergisi tarafından Türkçe’ye kazandırılan bu eser; genel anlamda sürüş tekniklerini ve özel olarak da viraj eğitimi gibi spesifik bir konuyu ele alması bakımından da bir ilk.

 

Kitap; genelde tehlikeli durumlarda bizi koruduğuna inandığımız kurtulma reaksiyonlarının aslında motosiklet kullanırken nasıl gerçek bir düşmana dönüştüğünü, gaz kontrolü, yönlendirme, görüş ve frenleme gibi konuları ele alıyor. Motosiklet gibi sınırlı özel sektörün bir elin parmaklarını geçemeyecek yayınlarından farkı ise; içindeki tüm bilgilerin aslında motosiklet sürüşü ile ilgili zihninizde yarattığınız ve iç güdüsel olarak sürüşünüze yansıyan engelleri kaldırması. Bu önemli çünkü gerçek anlamıyla "Bileği Bükmek” burada devreye giriyor; kolunuzun ve bileğinizin sürüş esnasında sandığınızdan çok daha fazla şey ifade ettiğini kitabı okuyunca göreceksiniz.

 

Toplam 26 bölümden oluşan Bileği Bükmek II; her bir bölümünde aslında motosikletle ilgili sanrılarınızı yüzünüze vuruyor ve temelde size kendi kendinize nasıl düşünmeniz gerektiğini öğretiyor. Kitabın içindeki tüm bilgiler ilk bakışta yalnızca teknik bilgiler olarak görülebilir ama bu bilgileri sürüşünüze uyguladığınız anda gerçekten işe yaradığını göreceksiniz.

 

Tüm yönleriyle ele alındığında "Bileği Bükmek II” bir başvuru kitabıdır. İsmi sizi yanıltmasın; kitap, 1983 yılında Keith Code tarafından yayınlanan "A Twist Of The Wrist” kitabının yine aynı yazar tarafından daha da genişletilerek 1993 yılında tekrar yayınlanmış halidir. Motoron Motosiklet Kültürü Dergisi tarafından Türkçe’ye kazandırılan kitap ilk baskısına oranla çok daha fazla gerçek sürüş teknolojileri ve sürücü sorunları ile ilgileniyor. Bu bakımdan, "Bileği Bükmek II” yanınızda taşıyabileceğiniz, motosiklet kullanmaya devam ettiğiniz sürece her sayfasını yeniden okuyacağınız ve teknik olarak motosiklet kullanımının kritik noktalarına değinen bir başucu kitabına dönüşüyor, hem de uzun yılların getirdiği tecrübeler ve gerçek hikayelerle…

bottom of page